Образ Яреми у поемі Тараса Шевченка «Гайдамаки». Твір

           Поряд із історичними постатями Коліївщини у поемі «Гайдамаки» Тарас Шевченко зумів майстерно змалювати збірний образ українського повсталого народу, уособленням якого є Ярема.
           Яким ми бачимо Ярему на початку поеми? Це наймит, котрий важко працює на корчмаря Лейбу. Він є «сирота убогий», заступитися за нього нікому. Проте хлопець доброї вдачі, мовчки виконував всю роботу, ніколи не нарікав на образи і лайку, на своє знедолене життя, ніколи навіть не думав про якусь помсту. Був терпеливий і покірний. Проте довго так тривати не могло:
   Ярема гнувся, бо не знав
   Не знав, сіромаха, що виросли крила,
   Що неба достане, коли полетить;
   Не знав, нагинався…
           Яким постає перед нами Ярема у середині твору? Є «сирота багатий», бо був багатий душею, ніжний і люблячий. Кривда, якої зазнав Ярема, стала важким ударом для нього і змінила його. З особистої кривди вона перетворилася на розуміння того, що його знедолений народ теж прагне мати щастя і кращого життя, а тому він став на захист його інтересів. Став народним месником. Для нього батьком став Залізняк, а родиною – гайдамаки:
   Придбав Максим собi сина
   На всю Україну.
   Хоч не рiдний син Ярема,
   А щира дитина.
Принагідно зауважимо, що Ярема – безбатченко, вiн не мав навiть прiзвища. Щоб записати в реєстр, Залiзняк пропонує назвати його то Голим, то Бiдою, а потiм зупиняється на прізвищi Галайда, що означає бездомний бурлак, блукач по світу. Мова йде про соціальний стан Яреми. Він є уособленням свого народу. Табір повстанців для нього став домом, а усі гайдамаки – його сім’єю.
           Яким ми бачимо Ярему наприкінці твору? Він мужній, сміливий, сильний і відважний.
   А Ярема – страшно глянуть –
   По три, по чотири так i кладе…
Ворогів свого народу він люто ненавидить. “Чом я не сторукий?” – говорить Ярема. Він впевнений, що коли й умре, то з могили встане мучити шляхту. Його народ повинен бути звільнений з ярма неволі. Саме такі, як він, творили майбутнє своєї землі. Шевченко наголошує, що Ярема – звичайний гайдамака у гайдамацькому війську:
   Ото гайдамаки. На гвалт України
   Орли налетіли…
Він гідний бути щасливим, а тому наприкінці твору вранці повінчався з Оксаною, а ввечері повернувся у загін Залізняка. Така його доля. Доля борця за волю свого народу. Саме за відданість народнiй справi прославився Ярема. Про нього склали пiснi:
   А в нашого Галайди хата на помості,
   Грай море! Добре, море!
   Добре буде, Галайда!
           Важливо, що Ярема не гине. Тарас Шевченко дає нам зрозуміти, що прийде час і його знедолений народ стане вільним, про що він так мріяв і так багато писав.

Опубліковано у 9 клас, Українська література. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

22222